...

Loading

WP Shoutbox

Online
  • 0 Členovia
  • 2 Hostí.
Archív článkov

RETEZAT cabana GENTIANA

Občas si z Bejkou zaspomíname na našich priateľov ktorých sme postretávali náhodné na našich tripoch. Jeden z nich sa vola Akoš a žije v Rumunsku v Cluj Napoca. Spolu sme liezli v Cheile Turzii pri Turde. Napísali sme mu a hneď nám prišla odpoveď že je nadšený a mohli by sme niečo podniknúť. Vyber padol na pohorie Retezat, bol som tam asi pred 9 rokmi v lete a bol som uchvátený týmto pohorím. Prvý termín nám padol, tak sme to presunuli o týždeň neskôr. To sme ešte nevedeli že sme urobili dobre …počasie. Nahlásených nás bolo 6 kúskov ale choroba a práca osekali našu skupinku na číslo 4.

Vyrážame skoro ráno o 5:00. Postupne ubiehajú kilometre a sním stúpa nálada. Vedeli sme že cesta bude dlhá cca 700 km z toho len asi 150 po diaľnici. Akoš posiela adresu, zadávame do GPS a mastíme po Romanii určený smer Cluj, kde ho máme vyzdvihnúť. Za Alba ujla (Biela Júlia) robíme nákup pre celu skupinu, našu aj Akošovu. Akoš vyvoláva na chatu aby niekto zbehol dole po časť nákupu bo Slováčko nakúpilo toho strašné veľa. Je desať večer tma jak v rohu a dvaja kamaráti  čakajú asi 2km nad cabanou Cascada na nás. Tam nechávame auto a vybaľujeme čelovky. Lyže hádžeme na batohy a po zľadovatenom chodníku nám cesta na cabanu trvá 2 hodinky. Na cabanu sme dorazili o polnoci a do jednej sme ešte stihli vypiť nejaké to pivo.

Ráno už Akoš prešľapoval nervózny kedy vyrazíme. Asi o 10:00 konečne na pásoch a od cabany smer hore v zložení Little Igor, King Igor, Bejka, Rusnak a ešte Kristína (Aguilera) s manželom Koste (Kevin Kostner) a samozrejme Akoš. Snehu je pomerne dostatok aj na zlyžovanie dole, tak sa nestarám a fotíme, kričíme a srandujeme celou cestou. Prví výšľap a hneď mačiatka na nohách. Vedel som už z domova že firníky  ráno budú tvrdé. Šľapeme na Custura Bucurei (2370) tam Bejka ostáva a ostatný šup ho do slniečkom nasvieteného žľabu. Sneh v horných pasážach bol už veľmi stopený tak režeme väčšie oblúky a lyžujeme až k plesu Bucura. Tam si dávajú ostatní oddych a ja šliapem hneď k Bejke aby dlho nečakala. Na dnešný deň hlásili premenlivé počasie ale nakoniec sme mali 3 dni bľachotrapez a domov sme prišli ako čínske pandy. Chalani prichádzajú asi po pol hoďke a šliapeme naspäť na 2370, kde lyžujeme už opačným smerom ku cabane. Chatár nám už navaril, keďže to bola jedna z vecí ktoré sme si dohodli dopredu. Dnešné menu guľáš a pivo, pivo, pivo, pivo, pivo….O hygienu sa staráme poctivo. Prvý deň len chrup. Kúpeľňa je vonku pri jarku, tam tečie voda z dvoch rúr na kamene, ktoré v noci pekne zamrznú a o ranný strečing je postarané. Večer nás opúšťa Kristína s manželom, ale následne prichádza Aniko z Danom ktorý ostávajú až do nedele.

Ráno nás budí Akoš prešľapujúci na mieste. Štartujeme približne o 9:30 smer vrchol Retezat 2482mnm. Prechádzame najprv sedielkom, aby sme sa dostali do vedľajšej doliny, kde to zlyžujeme. Ja, Bejka, Aniko a Dan ideme zimnou trasou. Chalani idú letnou a následne lyžujú na opačnú stranu asi 200 výškových metrov dole. My pekne po hrebeni JZ svahom až na vrchol. Tam sa všetci čakáme. Fotíme, jeme a špekulujeme čo ďalej .Chlapci to idú tesne s pod vrcholu a naša skupinka ide dole hrebeňom a následné výstupovou trasou chalanov. Oni mali sniežik dosť odtopený, my tak akurát. Prosto šťastie. Žľab išiel pekne z kopca až po dno nad 40°, šírka bola dostatočná a Bejka si to začala užívať asi po 20 metroch, kým dostala odvahu urobiť prvý oblúk. Počkali sme sa, oddýchli a vracali sme sa po ranných stopách hore do sedla medzi dolinami. Defčata mali dosť, tak som ešte s chalanmi išiel vyššie asi o 200 metrov do žľabu, ktorý je v tieni. Parádna lyžba. Dole ku cabane sme už išli pohromade. Dnešné menu-zeleninová. A večer sa opakoval, lóra, krik, smiech a pivo, pivo, pivo, pivo. Dnes sme namočili do vody aj nohy, šak z ľavej rúry išla teplá voda. Aby som nepísal len o nás ale aj o okolí, tak v Rumunsku v zime ste niekedy sami v celom pohorí. Iba občas pretnete stopy od ľudí.  Samotné pohorie by som prirovnal k našim Roháčom. Pri dostatku snehu by sa tu dalo lyžovať asi všetko . Cabana je zrubová a predsieň sa vytápa len asi občas, ale v chyžke kde sa spí je horúco. K dispozícii sú hrubé deky, ale väčšina si nosí letný spacák. Ako býva zvykom v chyžke sa miesia pachy od rôznych výrobcov oblečenia.

Posledný deň na ski ideme už len mužská zostava. Smer Bucura 1 (2433). Priamo na vrchol sa z našej strany nedá, keďže do doliny spadajú kolmé steny. Takže najprv sedlo v závere doliny a následne traverz do ľava, sem tam prerušený už odtopeným svahom. Stretáme rumunské kamzíky a potom už len hore na vrchol. Dole lyžba až k jazeru Bucura. Oddychujeme. Akoš z Danom musia odisť skôr tak sa lúčime. Ešte sa poďakujeme a pozývame ich k nám do Tatier. Snáď prídu. Ostávame sami a pozeráme čo ďalej. Z vrcholu Peleagi 2509 čo je najvyšší vrchol pohoria Retezat odrazu lyžujú traja ľudkovia a je rozhodnuté. Trvá nám to asi hoďku. Ideme priamo hore, svah naberá sklon celkom svižne. Niekde v tretine dávame dole lyže a ideme radšej po odtopenej tráve skoro až do sedla, odtiaľ po hrebeni na vrchol. Tam robíme pózy pred objektívom a pozeráme po okolí.

Z vrcholu schádzame asi 50 metrov dole kde sa obúvame a ide sa na vec. Opäť si každý vyberá tu svoju lajnu a užíva si. Neschádzame až na dno doliny ale znova traverzujeme do ľava, aby sme sa dostali do sedla a následne na Custura Bucurei (2370). Z vrcholu lyžba dole až ku chate. Boli sme prekvapení, lebo sme ešte nakoniec stihli Akoša, Dana a Aniko pred Cabanou. Tak dávame ešte spoločnú pred cabanou aj s chatárom a lúčime sa po druhý krát. Chatár nám už nesie pivo šak ne posledné a následne nám doniesol menu. Dnes Mamaliga z bryndzou fajnééé. Večer ešte zahráme jedno kolečko kariet, vyrovnáme účet a idem ľahnúť.

Ráno dávame budíček ešte za tmy. Dobalíme veci, dáme raňajky, rozlúčime sa s chatárom a za šera vyrážame. Po 50 metroch dávame mačky, celý chodník skoro až dole bol čistý ľad. Pri aute prezliekame a ide sa domov. Po ceste ešte kultúrna vložka hrad v Hunedoare-Corvinoluluj. Domov sme šli inou cestou tak sme si ušetrili asi 100 km. Aj napriek tomu príchod bol o 21.00. Čo na záver. Snáď keby sme mohli častejšie.

Ďakujem všetkým zúčastneným. S pozdravom tvá Máňa.

One Response to “RETEZAT cabana GENTIANA”

  1. 1
    Don Mateo Says:

    Takto to má vyzerať keď chcú ľudia športovať a nie schôdzovať alebo pindať f klube a skutočná podstata alpinizmu niesa!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.