...

Loading

WP Shoutbox

Online
  • 0 Členovia
  • 4 Hostí.
Archív článkov

Nedeľný obed pod Volovkou

fussekla nám odoslal(a) nasledujúci článok:

V živote je to tak: Keď šéf zavelí ide sa… tak sa sklopia uši a musíme počúvať. Podobne to bolo aj v jedno krásne upršané sobotňajšie augustové popoludnie. Predseda (náčelník Višňa) zavelil ide sa do tatier a bodka. Ráno o 4 hodine nás v zložení Len ON (Višna), ja(Paľo) , Rudolf a Pietro vyzdvihol a už sme uháňali smerom Popradnate. Spoločný cieľ sme si dali Popradské pleso kde sme sa rozdelil. Ja s Višnom sme šli na Voliu vežu a Rado s Pietrom na Ošarpance. Naším cieľom bolo vyliezť cestu Eštók-Janiga a ich cieľom boli Plškove platne v juhovýchodnej stene malého Ošarpanca.

Cesta pod ťarchou malého batôžteka ubiehala až napočudovanie rýchlo takže o pol 9tej sme stáli pod nástupom do steny. Po prestrojení a doplnení energie sme o 9tej nastúpili do steny. Počasie nám prialo a mali sme krásnu inverziu. Línia cesty bola priama a krásne viditeľná od nástupu. Prvá dĺžka za 4 vedie v spleti platničiek, špáročiek a kľučkovaním medzi previštekmi celkovo za IV. Štandy sú odistené borhákmi čo urýchľuje lezenie a oslobodzuje od nabíjania a vybíjania skôb.

Druhá dĺžka ja v kolmej zvislej špáre za VI v ktorej občas miznú stupy a v chytoch sú natlčené skoby takže niekedy bolo dosť zaujímavé odolať nutkaniu použiť namiesto chytu skobu. Kľúčová dĺžka celej cesty je 3 dĺžka v ktorej sa od štandu najprv pokračuje špárou sa VI. Z nej sa traverzuje do ľava pod veľký previs. Popod previs sa po relatívne veľkých chytoch traverzuje na hranu steny. Po traverze nasleduje vylez spod previsu do mierne položenej platne cez 2 miniatúrne chyty ktoré hneď majú slúžiť ako stupy…  Ešte dobre že je tam nit!!! Po vylezení na platňu nasledoval nepríjemný rajbas s cieľom dostať sa do ľava do špáry kde to už bolo za IV až k štandu. Posledná 4 dĺžka je za 3 a vychádza na západný hrebeň volovky odkiaľ sa dá zlaniť dole pod nástup cez Puškášov komín alebo 3kovým terénom ešte 1 dĺžku na vrchol. Musím povedať že cesta je naozaj veľmi krásna po pevnej skale s možnosťou kvalitného zaistenia hoci sa mi kľúčový krok zdal ťažší ako VI+ ale Višna ho preliezol s prehľadom… Proste je to CHLAP.

Celý čas nám slniečko svietilo a hrialo do cesty. Keď k tomu prirátam vylezenú krásnu cestu no môže byť krajšie strávená nedeľa? O 12tej sme boli pri zlaňáku a zlanili pod nástup. Cestou dole sme sa zastavili na Popradskom plese kde sme si poniektorí nie šoféri dali pivko, počkali sme Rada s Pietrom ktorí vyliezli Plškové platne a spolu sa pobrali naspäť do civilizácie.

Comments are closed.